ذهن زیبا

ذهن زیبا
فقط برای امروز به چیزهای نیک می اندیشم.
فقط برای امروز در مورد نیکی ها و خوبی ها صحبت می کنم.
فقط برای امروز به نیکی و مهربانی با همگان رفتار میکنم.
فقط برای امروز از هرکس و هرچیز قدردان و سپاس گزار هستم.
فقط امروز به لذت بردن و احساس شادی از زندگی می پردازم.
__________________________________
کانال تلگرام ملی ذهن زیبا : @zehnezibagroup
کانال تلگرام گیلان : @happyding
اینستاگرام : zehnezibagroup

کتاب معجزه شکرگزاری – روز چهارم

شنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۵، ۰۱:۳۶ ب.ظ
کتاب معجزه شکرگزاری
نوشته «راندا برن»
مترجم: وامق عسکری
ویراستار: «غلامحسین سالمی»
نشر صدای معاصرروز چهارم : سلامتی، هدیه‌ی زندگی

سلامتی بزرگترین ثروت است.
ویرژیل، شاعر روم باستان (۱۹-۷۰ پیش از میلاد)

سلامتی گرانبهاترین موهبت در زندگیِ انسان‌هاست و همواره سلامتیِ خود را بیش از هر چیز دیگری مهیا و تضمین شده می‌دانیم. برای بسیاری از ما، سلامتی‌مان تنها زمانی مهم است که آن را ازدست می‌دهیم. آنگاه به این واقعیت پی می‌بریم که بدون سلامتی، هیچ چیز نداریم.

یک ضرب‌المثل ایتالیایی هست که حقیقت را درباره‌ی سلامتیِ ما می‌گوید: «کسی که از سلامتی‌اش لذت می‌برد، ثروتمنداست. حتی اگر خودش آن را نداند.» در حالی که ما به ندرت به تندرستیِ خود می‌اندیشیم و درستیِ این جمله رادرنمی‌یابیم مگر آنکه به بیماریِ هرچند کمی مثل سرماخوردگی، یا آنفولانزا دچار شویم و در بستر بیفتیم. هنگامی که بیمار می‌شویم هیچ چیز جز بازیابیِ سلامت برای‌مان مهم نیست.

سلامتی هدیه‌ی زندگی‌ست؛ این چیزی است که به شما داده شده و هر روز به شما داده خواهد شد. علاوه بر هر کاری که برای سلامتیِ خود انجام می‌دهیم، باید برای داشتن چنین موهبتی شکرگزار باشیم، تا سلامتیِ بیشتری به دست آوریم.
به یاد داشته باشید:
«هرکس که برای سلامتی‌اش سپاسگزار باشد به او بیشتر داده خواهد شد و هرکس برای سلامتی‌اش سپاسگزار نباشد، سلامتی‌اش از وی بازپس گرفته می‌شود.»

شاید افرادی را بشناسید که شیوه‌ی سلامتی را در زندگی برگزیده‌اند ولی با این حال سلامتیِ خود را از دست داده‌اند. شکرگزار بودن در مقابل سلامتی‌یی که دریافت می‌کنید بسیار شورانگیز است. وقتی برای سلامتیِ خود شکرگزاری می‌کنید، شما نه تنها در حفظ سلامتیِ کنونی‌تان می‌کوشید بلکه در همان حال نیروی قدرشناسی را به کار می‌اندازید تا جریان سلامت را به سوی شما هدایت کند. همچنین درخواهید یافت که وضع سلامتی‌تان نیز بهتر می‌شود. دردهای کوچک، خال‌ها و لکه‌های پوستی، به صورتی باورنکردنی ناپدید می‌شوند و درمی‌یابید که انرژی و شادی و سرحالی و سرزندگی‌تان به شکل قابل توجهی افزایش می‌یابد.

آنگونه که در تمرین بعدی خواهیددید، با تمرین روزانه‌ی قدرشناسی برای سلامتی‌تان، نور چشم‌تان بیشتر می‌شود، شنوایی‌ و تمام احساسات و کارکرد تمامیِ اعضای بدن‌تان بهتر خواهدشد و همه‌ی این‌ها به گونه‌ای غیرمترقبه به سراغ‌تان می‌آید.

سپاسگزاری ، نوعی واکسن ضد زهرابه‌ها و ضد عفونت است.
جان هنری جووت (۱۹۲۳ – ۱۸۶۴)
کشیش و نویسنده

میزان شکرگزاریِ شما به خاطر سلامتی، مشخص کننده‌ی میزان بهبودی است که در سلامتی‌تان به صورت افزاینده‌ای دیده خواهد شد و به همان میزان که قدرشناس سلامتی‌تان نباشید، به همان میزان سلامتیِ خود را از دست می‌دهید. زندگی‌کردن با کاهش سلامتی یعنی آنکه یارایی، ‌انرژی و توان، سیستم ایمنی و تمام ساختارهای دیگر بدن و ذهن‌تان کاهیده می‌شود.

قدرشناس سلامتی بودن به شما یاری می‌دهد تا به خاطر شکرگزار بودن سلامت بیشتری دریافت کنید و در عین حال، فشار و نگرانی را از بدن و روان‌تان می‌زداید. پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد که فشار و تنش‌های جسمی و روانی عامل اساسیِ بسیاری از بیماری‌هاست. همچنین نشان می‌دهدکه افراد قدرشناس سریع‌تر شفا می‌‌یابند و به تقریب ۷ سال بیشتر زندگی می‌کنند.

میزان سلامتیِ فعلی‌تان مشخص کننده‌ی میزان شکرگزاریِ شما بوده است. اگر احساس سنگینی می‌کنید و در زندگی‌تان باید زحمت و مرارت زیادی متحمل شوید و یا اینکه احساس جوانتر بودن از سن خود را ندارید، آن‌گاه زندگیِ شما با سلامتیِ کم درگذر است. یکی از مهم‌ترین عوامل از دست دادن این احساس قدرت، به خاطر نبود شکرگزاری است. تمامیِ این‌ها باید تغییر یابد و این با استفاده از نیروی قدرشناسی میسر خواهد شد!

تمرین‌های این بخش، با خواندن پاراگراف‌هایی درباره‌ی سلامتیِ بدن‌تان شروع می‌شود که در ادامه می‌آید. وقتی جمله‌هایی را که به صورت سیاه در متن نوشته شده درباره‌ی هریک از اعضای بدن‌تان خواندید، چشمان‌تان را ببندید و این جمله‌ی نوشته شده به صورت سیاه را در ذهن‌تان تکرار کنید و تا آنجا که می‌توانید در ارتباط با آن عضو از بدن‌تان سپاسگزار باشید.

به یاد داشته باشید که وقتی به علت قدرشناسی‌تان فکر می‌کنید، آن‌گاه قدرشناسی را شدیدتر احساس خواهید کرد و هرچه احساس‌تان عمیق‌تر باشد آن‌گاه، نتایج جالب آن را سریع‌تر و بیشتر در سلامت‌تان خواهید دید.
به ران‌ها و پاهای خود بیندیشید. آنها وسیله‌ی اصلیِ جابجایی در زندگیِ شما هستند. به تمام کارهایی فکر کنید که با پاهاتان انجام می‌دهید: حفظ تعادل، نشستن، برخاستن و ایستادن، رفتن به حمام، رفتن به آشپزخانه برای نوشیدن آب و رفتن به سوی اتومبیل‌تان. پاها شما را به سوی مغازه‌ها، به خیابان‌ها، به فرودگاه و به سوی ساحل می‌برند. تواناییِ راه رفتن، به ما آزادیِ لذت بردن را از زندگی می‌دهد. پس بگویید: به خاطر پاهایم سپاسگزارم و به راستی از پاهاتان سپاسگزار باشید.

به بازوها و دست‌هاتان فکر کنید و اینکه در طول روز چندچیز را برمی‌دارید و توی دست‌تان نگه می‌دارید. دست‌ها مهم‌ترین وسیله‌ی شما در زندگی هستند و آنها در هر روز و بی‌وقفه مورد استفاده قرار می‌گیرند. دست‌ها این امکان را به شما می‌دهند که بنویسید، غذا بخورید، یک تلفن یا کامپیوتر را بگیرید، لباس بپوشید، به حمام بروید، اشیا را بردارید و نگه‌شان دارید و با آنها کارهای مختلف انجام بدهید. بدون استفاده از دست شما به دیگران وابسته می‌شوید بنابراین به خاطر دست‌ها، بازوها و انگشتان‌تان سپاسگزار باشید.

به حواس شگفت‌انگیزتان بیندیشید، حس چشایی به شما کمک می‌کند که در طول روز از خوردن و نوشیدن لذت ببرید. شما تجربه‌ی از دست دادن این حس را هنگام سرما خوردگی یا بیماری دارید، در چنین حالتی لذت حاصل از خوردن و نوشیدن بر شما حرام می‌شود. چون دیگر چشیدن مزه‌ی غذاها و نوشیدنی‌ها برای‌تان میسر نیست. پس برای داشتن این حس چشاییِ شگفت‌انگیز کلمه‌ی سپاسگزارم را بر زبان بیاورید.

حس بویاییِ خود را در نظر بگیرید، این حس به شما کمک می‌کند تا شمیم خوش زندگی را حس و تجربه کنید: بوی گل‌ها، عطرها و ادکلن‌ها، شام در حال پختن، آتش شعله‌ور در یک شب زمستانی، هوا در یک روز تابستانی، بوی چمن اصلاح شده و بوی زمین باران خورده. پس به خاطر حس بویاییِ خارق‌العاده‌تان بگویید: سپاسگزارم.

اگر حس لامسه نداشتید، هیچ‌وقت گرم را از سرد تشخیص نمی‌دادید، نرم را از تیز، یا سخت را از ظریف. شما هیچ‌گاه نمی‌توانستید اشیا را حس کنید و یا به صورت فیزیکی عشق را ابراز و یا دریافت کنید. حس لامسه به شما اجازه می‌دهد تا کسانی را که دوست‌شان می‌دارید در آغوش بگیرید و حس لمس دست دیگران یک حس ارزشمند در زندگی است. بنابراین برای حس لامسه‌ی ارزشمندتان بگویید سپاسگزارم.

به چشمان معجزه‌آساتان فکر کنید، که به شما اجازه می‌دهد تا چهره‌ی افرادی را ببینید که دوست‌شان دارید، کتاب و روزنامه و ایمیل بخوانید و به تماشای تلویزیون بنشینید و از دیدن مناظر زیبای طبیعت لذت ببرید و راه‌تان را در زندگی ببینید. برای مدت یک ساعت چشم‌بندی را روی چشمان‌تان ببندید و سعی کنید کارهایی را انجام دهید که به طور معمول انجام می‌دادید، در این حالت شما قدر چشمان‌تان را خواهیددانست. پس به خاطر چشم‌هاتان که به شما تواناییِ دیدن می‌بخشند، بگویید: سپاسگزارم.

به گوش‌هاتان بیندیشید، که به شما این توانایی را می‌بخشند تا صدای خودتان و یا دیگران را بشنوید و به این ترتیب شما می‌توانید با دیگران حرف بزنید. بدون گوش و حس شنوایی، شما نمی‌توانید از تلفن استفاده کنید و یا به موسیقی، رادیو و صدای عزیزان‌تان گوش دهید. حتی نمی‌توانید به هیچ صدایی در محیط اطراف‌تان گوش بسپارید. به خاطر گوش‌هاتان بگویید سپاسگزارم.

اما معجزه‌وارتر از هر حس یا سیستم، یا اندامی در بدن، قلب‌تان است. قلب‌تان زندگیِ هر ارگان دیگری را در بدن کنترل می‌کند و زندگی را در هر اندامی از بدن‌تان به جریان می‌اندازد. پس بگویید قلب سالم و قدرتمندم، از تو سپاسگزارم.
سپس، یک کارت یا کاغذ بردارید، و روی آن با حروف درشت بنویسید:
هدیه‌ی سلامتی مرا زنده نگه داشته است.

کارت را امروز با خودتان نگه دارید و جایی بگذاریدش که مطمئن باشید آن را می‌بینید. اگر میز کار دارید، آن را درست پیش روی خود قرار دهید. اگر راننده هستید آن را توی ماشین یا تریلی‌تان بگذارید که بتوانید همواره آن را ببینید، اگر بیشتر وقت‌ها در خانه هستید، آن را در محلی یا جایی بگذارید که وقتی برای شستن دستان‌تان می‌روید ببینیدش یا آن را در نزدیکیِ تلفن‌تان بگذارید. به هر حال آن را در محلی قراردهید که همیشه یادداشت‌هاتان را آنجا می‌گذارید.
امروز، در دست کم چهار موقعیت متفاوت، وقتی نوشته را می‌بینید آن را به آرامی بخوانید و تا آنجا که می‌توانید برای هدیه‌ی سلامتی‌تان قدرشناس باشید.

قدرشناس بودن به خاطر سلامتیِ حال حاضر‌تان برای حفظ آن بسیار واجب است، همچنین این اطمینان خاطر را به شما می‌بخشد که روند بهبود در سلامتی با افزایش انرژی و میل و رغبت شما به زندگی ادامه می‌یابد.
اگر شکرگزاری به همراه مراقبت‌های پزشکیِ معمولی باشد شاهد انقلابی در سلامتی خواهیم بود و این بهبود به مانند معجزه‌ای است که ما پیشتر هرگز ندیده‌ایم.

تمرین شماره ۴
سلامتی، هدیه‌ی زندگی

۱- گام‌های یک تا سه از تمرین شماره‌ی یک را تکرار کنید، موهبت‌های خود را بشمارید: لیستی بنویسید از ده موهبتی که دارید و بعد از خواندن هر کدام از این موهبت‌ها علت قدرشناسی‌تان را نسبت به آن بنویسید و بعد لیست را بازخوانی کنید و برای هر موهبت سه بار بگویید سپاسگزارم و احساس قدرشناسی داشته باشید.
۲- روی یک تکه کاغذ یا کارت، جمله‌ی زیر را با خط درشت بنویسید:
هدیه‌ی سلامتی مرا زنده نگه داشته است.
۳- کارت یا کاغذتان را در جایی بگذارید که امروز بتوانید در ساعت‌های مختلف آن را ببینید.
۴- در دست کم چهار موقعیت متفاوت، جمله را به آرامی و آرامش بخوانید و تا آنجاکه می‌توانید برای هدیه‌ی ارزشمند سلامتی‌تان احساس قدرشناسی داشته باشید.
۵- امشب، پیش از به خواب رفتن، افکارتان را متمرکز کنید و کلمه‌ی سپاسگزارم را برای بهترین اتفاقی که در طول روز برای‌تان رُخ داده بگویید.


منبع : سایت یک پزشک

http://1pezeshk.com


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی